S radom počela Međunarodna ljetna škola ljudskih prava

Datum obavijesti: 01/06/2016

U Mostaru je, u ponedjeljak, 30.05.2016. godine, svoja vrata otvorila Ljetna škola ljudskih prava, u okviru koje će osamdesetak norveških i bh. studenata prava izučavati međunarodne standarde zaštite ljudskih prava i društveno odgovornog poduzetništva. Organizatori Ljetne škole, koja će trajati dvije sedmice, su Pravni fakultet Sveučilišta u Mostaru, Pravni fakultet Univerziteta "Džemal Bijedić" i norveški HBV University College of Southeast Norway.

Lars Soltvedt, profesor na University College of Southeast Norway, podsjetio je da je ovo četvrto izdanje Ljetne škole ljudskih prava u Mostaru, dodavši kako je impresioniran mostarskim studentima te da su norveški studenti jako sretni što mogu sudjelovati u ovom programu.

Na svečanosti otvaranja, sudionike 4. Međunarodne ljetne škole ljudskih prava, kao i organizatore i domaćine te uvažene goste i profesore, pozdravila je federalna ministrica obrazovanja i nauke dr.sc. Elvira Dilberović, poželjevši im uspješan rad te ugodan boravak u Mostaru i Bosni i Hercegovini. Ovom prilikom istaknula je i kako je međunarodna saradnja od izuzetnog značaja za bh. visokoškolske ustanove i njihov razvoj.

S profesorom Soltvedtom sarađivala sam ranije kroz Helsinški komitet za ljudska prava i tada se pojavila ideja da pokrenemo ovakvu ljetnu školu u Mostaru kojoj bi primarni cilj bio povezivanje mladih u ovom gradu. Radi se o plemenitom cilju i plemenitoj ideji koja će biti od velike koristi za naše studente, ne samo kroz znanja i sposobnosti koje će steći, već i kroz kontakte koje će ostvariti“, kazala je ministrica Dilberović.

Prisutnima su se, između ostalog, obratili i rektorica Sveučilišta u Mostaru prof.dr.sc. Ljerka Ostojić, predstavnica HBV University College of Southeast Norway Ingebjørg Halvorsen, koordinatorica za međunarodnu suradnju pri Pravnom fakultetu mostarskog Sveučilišta doc.dr.sc. Alena Jurić, dok je Ivana Stipanović, asistentica na ovom Fakultetu pojasnila da će studenti u sljedeće dvije sedmice imati priliku kroz predavanja i praktične radionice nadograditi svoja znanja iz spomenutih oblasti.

U jutarnjim satima predviđena su teorijska predavanja, a u poslijepodnevnim radionice na kojima će studenti morati primijeniti svoja teorijska znanja na konkretne slučajeve zaštite ljudskih prava. Također, predviđene su posjete nevladinim organizacijama koje se bave osjetljivim kategorijama stanovništva, gdje će se studenti moći iz prve ruke upoznati s problemima u funkcioniranju društveno odgovornog poduzetništva u BiH. Sudjelovanje u ljetnoj školi studentima osigurava 7,5 ECTS bodova.

Galerija